Bu konu çok tartışılan ve her kesim tarafından farklı görüşlerin ortaya konulduğu fakat ülkemizde çok istismar edilen bir sektör haline gelmesiyle ,yaptığım araştırmalarda bu yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.

Araçlardaki yetkili servis mecburiyeti ,orijinal parça kullanma baskısı insanlarımızı şu ekonomik koşullarda çok zor durumlara sokmakta aynı zamanda döviz baskısına yardımcı olmakta.

Türkiye yollarında kullanılan neredeyse tüm araç markaları (VW,BMW,MERCEDES,RENAULT,V.S) ürettiği modellerin teknoloji mühendisliği, ürün mühendisliği, üretim mühendisliği ve Ar-Ge dışında hiçbir parça imalatı ve üretim bandı bulunmamakta. Geliştirdikleri teknolojileri belirli standartlarda üretici firmalara yaptırarak LEGO parçalarını birleştirir gibi üretim bandından çıkarmakta . Asıl üretimi gerçekleştiren parça üreticilerinden neredeyse zararına bu parçaları temin edebilmekte. Konuyu daha iyi kavrama adına bir örnek olarak Alman araç guruplarında Trw, Texstar, Ate, Pagid gibi balata markaları kullanılmakta fakat bu ürünlerde firma markası çoğu zaman gözükmez yada çok küçük bir amblem bırakılmasına müsaade edilir. Asıl logo ve parça kodu Vw, Bmw, Mercedes gibi markaların logo ve parça kodlarından oluşur. Yetkili servislerde orijinal diye aldığınız bu parçayı direk üretici markasıyla karşılaştırdığınızda minimum 2 katı bir fiyat farkı ortaya çıktığını göreceksiniz. Bu örnekleri otomobil parçalarının cıvatasından, koltuğuna, airbag inden, bujisine, debriyajından, cam düğmesine hatta cam’ına kadar genişletebilirsiniz. Biraz daha üzücü olanı bunların bir çoğu Türkiye’de üretilip Avrupa’ya gönderiliyor daha sonra otomobil olarak bize ithal ediliyor. Motor blokları, silindir kapakları, turbo gövdeleri, filtreler ve alt takım parçaları yani aracı oluşturan teknik parçaların neredeyse tümü yerli firmalar tarafından üretilerek tekrar üretim bandına gönderiliyor.
Otomobil üreticileri asıl karlarını piyasaya sürdüğü modellerin satışından değil yedek parça tedariğinden elde etmektedir. Sıfır araç fiyatlarındaki K.D.V, Ö.T.V ve benzeri gibi ek ücretler düşüldüğün de fabrika çıkış rakamlarının çok komik rakamlar olduğunu göreceksiniz.

Asıl konumuza geri dönersek yetkili servis mi özel servis mi seçiminde parça fiyatlarındaki fahiş ücretlendirmenin dışında bayilik sözleşmelerindeki ağır maddeler nedeniyle işçilik fiyatlarının da astronomik olması kaçınılmaz. Kullanıcıların bu yüksek bakım maliyeti karşısında oluşabilecek arızalarında garanti den faydalanılabilmesi için özel servislerdeki uygun parça ve işçilikleri tercih etmede çekimser kalıyor. Hal buki otomobillerdeki oluşan arızaların çoğunluğunu kullanıcı hatası adı altında red etmeleri mağduriyetleri arttırıyor.
Kaleme aldığım bu yazınında yorumunu da sizlere bırakıyorum.